A A A
  • Galeria Letnia- miejsce wystawy fot.B.Michałowski
    Galeria Letnia- miejsce wystawy fot.B.Michałowski
  • Rowerzysta i Singer fot.B.M
    Rowerzysta i Singer fot.B.M
  • Instalacja Grzegorza Józefczuka fot.B.M.
    Instalacja Grzegorza Józefczuka fot.B.M.
  • Fragment wystawy fot.B.M
    Fragment wystawy fot.B.M
  • "Coś" G.Józefczuk pokazuje reżyserowi A.Marczewskiemu fot.B.M
    "Coś" G.Józefczuk pokazuje reżyserowi A.Marczewskiemu fot.B.M
  • Klimat wnętrza fot.B.M.
    Klimat wnętrza fot.B.M.
  • "Drohobycki manekin" fot.B.Michałowski 2009
    "Drohobycki manekin" fot.B.Michałowski 2009

SCHULZ W SAMO POŁUDNIE NA RYNKU W KAZIMIERZU

Wernisaż będzie wędrówką

 

Schulzowskie klimaty jak też atmosfera miasteczek pogranicza zagości w Kazimierzu Dolnym w czasie festiwalu Dwa Brzegi" za sprawą trzech wystaw Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza

 

Na otwieranych 1 sierpnia wystawach Stowarzyszenie przedstawi prace artystów, którzy w prozie Schulza znajdują inspirację, lecz nie tyle ilustrują jego opowiadania, co jest zamiarem karkołomnym, ale je po swojemu interpretują w formie plastycznej. Będzie też dokumentacja wydarzeń festiwali schulzowskich odbywających się w Drohobyczu na Ukrainie, jak i plastyczne projekty poświęcone specyfice Kultury Pogranicza.

W Galerii Letniej (podziemia) zobaczymy zbiorową wystawę, a na niej m.in. tekę akwafort wg cliche-vere Brunona Schulza z cyklu „Xięga Bałwochwalcza” - Małgorzaty Leszczewskiej-Włodarskiej (Katowice), „Posadzki z Drohobycza” – cykl Mariusza Drzewińskiego, komiks wg „Sklepów cynamonowych” i innych opowiadaniach Schulza – Dietera Jüdta (Berlin, Niemcy); „Tribute to Władysław Panas. Epoka genialna” - instalację artystyczną z udziałem przedmiotów z epoki Grzegorza Józefczuka, a także prace, grafiki, rysunki i akwarele Mariana Pawła Bocianowskiego (Łódź), Piotra Łucjana (Lublin), Bartłomieja Michałowskiego (Lublin), Stanisława Ożoga (Rzeszów), Benka Homziuka (Lublin), a także dokumentację performance na wieży Ratusza w Drohobycza Włodko Kaufman (Lwów) i mapę „Bruno Schulz i Drohobycz” – Jerzego Jacka Bojarskiego.

Ale cykl wernisażowy rozpocznie się 1 sierpnia o godz. 12 od Nowej Plebani, gdzie otwarta zostanie ekspozycja fotografii „Europrowincja: Bruno Schulz – Józef Czechowicz, Drohobycz – Lublin”; autorzy: Lucjan Demidowski (Lublin), Maks Skrzeczkowski (Kazimierz Dolny), Michał Woźniak (Lublin), Igor Feciak (Drohobycz, Ukraina), Zenon Filipow (Drohobycz, Ukraina). Stąd wernisażowi goście udadzą się do kościoła św. Anny na wystawę fotografii Dariusza Hankiewicza – „Christos, Jezus, Jahwe" i diaporamę Krzysztofa Saka. I dopiero teraz, około godz. 13 zejdą do podziemi Galerii Letniej Muzeum Nadwiślańskiego.

GRJ

Gazeta w Lublinie     01.08.2009