A A A
  • B.Michałowski 2002 "Dyskusja w Szerokiej 28"
    B.Michałowski 2002 "Dyskusja w Szerokiej 28"
  • Eksponaty
    Eksponaty

Dwie wystawy i spektakl w 67 rocznicę śmierci B.Schulza

  Schulzowski listopad w Lublinie. Spektakl i wystawy

 

Zapraszamy 13 listopada na dwie wystawy przygotowane przez Stowarzyszenie w 67. rocznicę śmierci Brunona Schulza. Natomiast na 14 listopada Teatr im. Juliusza Osterwy przygotował premierę spektaklu „Noc wielkiego sezonu” wg Brunona Schulza w adaptacji i reżyserii Krzysztofa Babickiego.

 

Piątek, 13 listopada 2009 roku będzie dla miłośników Schulza dniem bardzo bogatym. Najpierw o godz. 17 w Galerii Autorskiej Michałowski przy ul. Grodzkiej 19 odbędzie się wernisaż wystawy, na której prezentowane będą akwarela Bartłomieja Michałowskiego poświęcone Wielkiemu Drohobyczaninowi i Jego Miastu oraz eksponaty gromadzone przez Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza dla przyszłego Muzeum Brunona Schulza w Drohobyczu. Michałowski po raz pierwszy pokaże razem prace z różnych cykli odnoszących się do Schulza, Drohobycza i kulturowej atmosfery Kresów. Natomiast wśród wspomnianych eksponatów będą m.in. rzadkie druki i wydawnictwa z okresu międzywojennego. Zapowiedziana jest także niezwykłej klasy niespodzianka, utrzymywana jednak w tajemnicy…

O godz. 18 odbędzie się drugi wernisaż – w galerii Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie przy ul. Dolnej Panny Marii 3. Będzie to polsko-ukraińska wystawa fotografii przygotowana przez Stowarzyszenie w ramach projektu (finansowanego przez Miasto Lublin) – „Bruno4ever: europrowincja. Lublin – Drohobycz, Czechowicz – Schulz”. Uczestniczą: Igor Feciak i Zenon Filipow – fotograficy z Drohobycza (Ukraina), Lucjan Demidowski,

Maks Skrzeczkowski i Michał Woźniak – fotograficy z Lublina (i Kazimierza Dolnego). Kurator: Grzegorz Józefczuk. Fotograficy z Ukrainy przyjadą do Lublina na ten wernisaż.

Projekt „Bruno4ever: europrowincja. Lublin – Drohobycz, Czechowicz- Schulz” łączy dwa magiczne miasta leżące po dwóch stronach granicy Unii Europejskiej – Lublin (Polska) i Drohobycz (Ukraina); łączy - poprzez skojarzenie osobowości i dzieła dwóch wybitnych, jednych z najoryginalniejszych twórców literatury XX wieku, piewców każdego z tych miast – poety Józefa Czechowicza i pisarza Brunona Schulza. Dla obu tych twórców, ich wielokulturowe miasta były „prowincjami osobliwymi”, a przez to - centrami świata. Pierwszy uwiecznił Lublin m.in. w „Poemacie o mieście Lublinie”, drugi – uczynił Drohobycz miastem znanym na świecie m.in. dzięki opowiadaniom ze zbioru „Sklepy cynamonowe”. Na ile Lublin i Drohobycz są podobne, czy coś z klimatu Lublina opisanego przez Czechowicza jest w Drohobyczu (i vice versa), w jakim wymiarze i sensie obrazy tych miast, jakie w literaturze stworzyli Czechowicz i Schulz są wciąż żywe, aktualne, inspirujące, a w jakim stopniu odeszły w przeszłość? - na te pytania mają odpowiedzieć swoimi fotografiami artyści zaproszeni do projektu. Mistrzowie fotografii z Drohobycza fotografowali Lublin, a twórcy z Lublina – Drohobycz.

 

Wystawa fotografii „Bruno4ever: europrowincja. Lublin – Drohobycz, Czechowicz- Schulz” staje się częścią zbiorów Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza oraz - współpracującego ze Stowarzyszeniem - Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego im. Igora Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu – organizatora i opiekuna tworzącego się Muzeum Brunona Schulza w Drohobyczu. W postaci wstępnej niniejsza wystawa była prezentowana w sierpniu 2009 roku w Galerii Plebania w Kazimierzu Dolnym podczas Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa brzegi”.

Ale to nie koniec wydarzeń piątkowych 13 listopada 2009 roku. O godz. 19 część uczestników wernisaży uda się do Teatru im. Juliusza Osterwy na specjalny przedpremierowy pokaz spektaklu „Noc wielkiego sezonu” w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Dzień potem, 14 listopada odbędzie się uroczysta premiera tej sztuki. Z tej okazji do Lublina przyjedzie dyrektor Teatru Dramatyczno-Muzycznego im. Jurija Drohobycza w Drohobyczu.

Niezależnie od tych wydarzeń, w rocznicę śmierci Schulza, czyli 19 listopada odbędzie się w Drohobyczu tradycyjna modlitwa ekumeniczna oraz artystyczne spotkanie organizowane przez Asocjację Artystyczna Alter.

 

 Grzegorz Józefczuk- Prezes Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza

 

Zwieńczeniem lubelskich obchodów 67 rocznicy śmierci Brunona Schulza będzie 14 listopada w Teatrze Osterwy premiera "Nocy wielkiego sezonu" według prozy Brunona Schulza w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Zobacz rozmowę Grzegorza Józefczuka z Krzysztofem Babickim w Gazecie Wyborczej: http://miasta.gazeta.pl/lublin/1,35640,7233596,Krzysztof_Babicki_o_swojej_adaptacji_Bruno_Schulza.html