Wystawa: "Sztetł- zaginione w czasie"-Chmielnik(synagoga)14.09.2019 godz.17.00
"Sztetł- zaginione w czasie"- Chmielnik(synagoga)14.09, godz.17.00 - Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl", ul. Wspólna 14, Chmielnik- Kielce.
Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja im. Edwarda Kusztala. Wpisuje się ono w Europejskie Dni Dziedzictwa, wstęp jest wolny.
Bartłomiej Michałowski, być może, rozłoży swoje sztalugi w Chmielniku, aby uwiecznić także i TEN sztetl, i dodać go do swojej bogatej kolekcji sztetlowych pejzaży… Miło będzie spotkać artystę na uliczkach, w rynku, w zaułkach zatrzymanej w czasie przestrzeni…
Artysta, rocznik 1964, pochodzi z Lublina. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa – Okręg Warszawski, współzałożycielem Kazimierskiej Konfraterni Sztuki oraz Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza. Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (1991). Jego domeną jest malarstwo, głównie akwarelowe. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą.
…Nie wiem kim był w poprzednim życiu Bartłomiej Michałowski i gdzie przebiegały tego życia tory, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę przyjąć, że było to miejsce, gdzie szewc był poetą, zegarmistrz filozofem, fryzjer trubadurem.... Ta niezwykła ekspedycja w świat cynamonowych sklepów, krawców mężczyźnianych, towarów kolonialnych i handlu pieprzem, przyniosła cudowny plon w postaci serii wspaniałych, barwnych a nieraz monochromatycznych akwarel. Wydobyły one na światło dzienne, z kurzu ludzkiej niepamięci, ślady wspólnego bytowania przez wiele wieków na polskiej ziemi dwóch narodów. Tego wybranego przez Boga i tego który zyskał miano Mesjasza narodów...- tak o twórczości Michałowskiego pisze Magdalena Kusztal.
Cechy wyróżniające prace Michałowskiego to lekkość w traktowaniu plam barwnych, przemyślane budowanie przestrzeni i planów w obrazie oraz czystość kolorów. Artysta realizuje się w różnorodnej tematyce, od pejzażu: polskiego i francuskiego poprzez architekturę ukochanych miast i miejscowości, takich jak: Lublin, Kazimierz nad Wisłą, Drohobycz, Antibes, czy Saint-Paul de Vence. Atutem jego twórczości są klimatyczne sceny rodzajowe z przeszłości żydowskich miasteczek, malowane w kolorze sepii.
Michałowski w 2009 r. został odznaczony Medalem Powstania w Getcie Warszawskim ( Medal Mordechaja Anielewicza). Prowadzi dwie galerie autorskie w Lublinie i Kazimierzu Dolnym. Ma w swym dorobku kilkadziesiąt wystaw.
Źródło: http: swietokrzyskisztetl.pl