A A A
 • Ratusz na rynku fot.B.M.
  Ratusz na rynku fot.B.M.
 • Wiosna wokół Synagogi fot.B.M.2009
  Wiosna wokół Synagogi fot.B.M.2009
 • Ul. "Krokodyli" fot.B.M.
  Ul. "Krokodyli" fot.B.M.

Drohobycz

Galicyjskie miasto, dzisiaj 100 tysięczne, przed II Wojną Światową liczyło nieco ponad 30 tys. ludności , głównie polskiej, żydowskiej i ukraińskiej. Świadectwem tamtych czasów są wspaniałe świątynie: kościół katolicki św. Bartłomieja, cerkiew św. Jura- jeden z najokazalszych przykładów drewnianej architektury sakralnej oraz Wielka Synagoga Choralna, jedna z największych synagog w Europie. Urzekają nas przepiękne pałace, wille wybudowane przed wojną przez "szejków" naftowych z pobliskiego borysławskiego zagłębia naftowego. Oczywiście dla nas Drohobycz to przede wszystkim miejsce urodzin i tragicznej śmierci Brunona Schulza. Miasto sklepów cynamonowych, tajemniczych dorożek , czy "zepsutej" ulicy Krokodyli. To tu jeszcze możemy spotkać, przechadzającego się po rynku Alfreda Schreyera, jednego z ostatnich żyjących uczniów Schulza. Drohobycz stał się też miejscem szczególnym dla prof. Władysława Panasa- wybitnego schulzologa, który swoją miłością do tego miasta zaraził wielu innych. Każdy z nas może pojechać i przekonać się ile z tego schulzowskiego Drohobycza pozostało do dziś i dlaczego będzie chciał tam wrócić ponownie.

b.m.

 • Program V Międzynarodowego Festiwalu B. Schulza 2012 r.

  W 120. urodziny oraz 70. rocznicę śmierci pisarza i artysty Brunona Schulza PROGRAM V. Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu „ARKA WYOBRAŹNI BRUNONA SCHULZA” (Drohobycz, 6 – 12 września 2012)
 • PROGRAM IV MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU BRUNONA SCHULZA

  Znany jest już program IV Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu.

  Odbędzie się w dniach 24-30 maja 2010 r.

  Wydarzeniem muzycznym Festiwalu będzie koncert najbardziej znanej polskiej grupy klezmerskiej KROKE z Krakowa.

  PROGRAM W JĘZYKU POLSKIM I UKRAIŃSKIM.

 • "ŻABA ZJADŁA DYKTAFON"

  "ŻABA ZJADŁA DYKTAFON"

  O kryzysie na Ukrainie, na przykładzie Drohobycza piszą w  "Dużym Formacie"  w artykule o zagadkowym tytule" KRYZYS WYNIKA Z ŻABY " J. Brzuszkiewicz i G. Józefczuk. Czytelnik dopiero pod koniec dowiaduje się co z kryzysem ma wspólnego żaba...